Vishay/BCcomponents BFC238663274
BFC238663274 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238663274
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 270 NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238663274.pdf
Availability of BFC238663274
QUANTITY
BFC238663274 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238663274
Internal Part NumberEIS-BFC238663274
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP386
Packaging*
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Operating Temperature-50°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsSnubber
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238663274
Related LinksBFC238, BFC238663274 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238663274 Details Description
Related parts for BFC238663274
KIT TOOL EVAL SYS IN A USB STICK datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE PERFORM 3A datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 10A AC/DC datasheet.pdf