Vishay/BCcomponents BFC241631204
BFC241631204 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241631204
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC241631204.pdf
Availability of BFC241631204
QUANTITY
BFC241631204 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241631204
Internal Part NumberEIS-BFC241631204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP416
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241631204
Related LinksBFC241, BFC241631204 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241631204 Details Description
Related parts for BFC241631204
TERM BLK 3POS 5.08MM SPRING GRN datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT HINGE SILV PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 0804 datasheet.pdf
IC TXRX E1 QUAD 5V 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf