Vishay/BCcomponents BFC241663604
BFC241663604 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241663604
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 360NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC241663604.pdf
Availability of BFC241663604
QUANTITY
BFC241663604 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241663604
Internal Part NumberEIS-BFC241663604
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP416
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241663604
Related LinksBFC241, BFC241663604 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241663604 Details Description
Related parts for BFC241663604
CONN SOCKET PLCC ZIF 28POS GOLD datasheet.pdf
CIRC BD SHPR 20-1/2X15-1/2X2-1/2 datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 107 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
ATTENUATOR 6 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf