Vishay/BCcomponents BFC241712204
BFC241712204 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241712204
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 2% 160VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC241712204.pdf
Availability of BFC241712204
QUANTITY
BFC241712204 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241712204
Internal Part NumberEIS-BFC241712204
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series417
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.22µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241712204
Related LinksBFC241, BFC241712204 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241712204 Details Description
Related parts for BFC241712204
CONN BASE SIDE ENTRY SZ7 PG29 datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 220UF 20% 4V 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6WSON datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR 26POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 22POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO262-3 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf