Vishay/BCcomponents BFC241803603
BFC241803603 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241803603
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 36NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC241803603.pdf
Availability of BFC241803603
QUANTITY
BFC241803603 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241803603
Internal Part NumberEIS-BFC241803603
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP418
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241803603
Related LinksBFC241, BFC241803603 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241803603 Details Description
Related parts for BFC241803603
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 18POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A TSOT23-6 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 50'L X 1"W datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 1W HOOK datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 8SMD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 15V 201W 13.4A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf