Vishay/BCcomponents BFC241804704
BFC241804704 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241804704
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC241804704.pdf
Availability of BFC241804704
QUANTITY
BFC241804704 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241804704
Internal Part NumberEIS-BFC241804704
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP418
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241804704
Related LinksBFC241, BFC241804704 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241804704 Details Description
Related parts for BFC241804704
HEX KEY T-HANDLE 7/32" 7.2" datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC 2824 datasheet.pdf
ENCLOSED SWES BZG/BZHTOP ROLLER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE T 25A RB 2 datasheet.pdf