Vishay/BCcomponents BFC241871504
BFC241871504 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241871504
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 2% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC241871504.pdf
Availability of BFC241871504
QUANTITY
BFC241871504 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241871504
Internal Part NumberEIS-BFC241871504
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series418
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC25V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241871504
Related LinksBFC241, BFC241871504 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241871504 Details Description
Related parts for BFC241871504
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
XMITTER OPT HIGH PWR 2MBD SERCOS datasheet.pdf
CONN BOOT FOR CAT6 MOD RJ45 PLUG datasheet.pdf
FAN TRAY ASSEMBLY W/3 FANS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 34 POS datasheet.pdf