Vishay/BCcomponents BFC241901504
BFC241901504 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241901504
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC241901504.pdf
Availability of BFC241901504
QUANTITY
BFC241901504 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241901504
Internal Part NumberEIS-BFC241901504
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP419
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241901504
Related LinksBFC241, BFC241901504 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241901504 Details Description
Related parts for BFC241901504
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 880KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC3237TK datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 500MA 910 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC TOP 38POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC/VDC datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf