Vishay/BCcomponents BFC241961804
BFC241961804 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241961804
Brief Description
CAP FILM 180NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC241961804.pdf
Availability of BFC241961804
QUANTITY
BFC241961804 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241961804
Internal Part NumberEIS-BFC241961804
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP419
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241961804
Related LinksBFC241, BFC241961804 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241961804 Details Description
Related parts for BFC241961804
TVS DIODE 3VWM SOT353 datasheet.pdf
EDGECARD 212POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 24.92 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD IPM 7-PAC L1 75A 1200V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ER 4C 2#16 2#8 SKT PLUG datasheet.pdf
Dual 60V SO8 N-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf