Vishay/BCcomponents BFC241962404
BFC241962404 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241962404
Brief Description
CAP FILM 240NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC241962404.pdf
Availability of BFC241962404
QUANTITY
BFC241962404 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241962404
Internal Part NumberEIS-BFC241962404
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP419
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241962404
Related LinksBFC241, BFC241962404 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241962404 Details Description
Related parts for BFC241962404
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 27 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Header 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 RA HEADER datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf