Vishay/BCcomponents BFC241978203
BFC241978203 picture photo
Mfg. Part Number
BFC241978203
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 2% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC241978203.pdf
Availability of BFC241978203
QUANTITY
BFC241978203 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC241978203
Internal Part NumberEIS-BFC241978203
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series419
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC241978203
Related LinksBFC241, BFC241978203 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC241978203 Details Description
Related parts for BFC241978203
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 100PPM datasheet.pdf
RESONATOR CER 2.00MHZ W/O CAP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
USB TO I2C/LIN CONV BOARD datasheet.pdf
RES 145 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CRIMPSET PZ/CTI datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V ST SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT SKT datasheet.pdf