Vishay/BCcomponents BFC242005602
BFC242005602 picture photo
Mfg. Part Number
BFC242005602
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC242005602.pdf
Availability of BFC242005602
QUANTITY
BFC242005602 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC242005602
Internal Part NumberEIS-BFC242005602
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP420
Packaging*
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC242005602
Related LinksBFC242, BFC242005602 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC242005602 Details Description
Related parts for BFC242005602
IDC CABLE - MDG50K/MC50G/MDG50K datasheet.pdf
IC FRAMER T1 4X3 12CH IND 300BGA datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
IC LIU SH E1 16CH 289STBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 65MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
THERMOSTAT 68 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf