Vishay/BCcomponents BFC246704564
BFC246704564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246704564
Brief Description
CAP FILM 560NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC246704564.pdf
Availability of BFC246704564
QUANTITY
BFC246704564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246704564
Internal Part NumberEIS-BFC246704564
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT467
Packaging*
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246704564
Related LinksBFC246, BFC246704564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246704564 Details Description
Related parts for BFC246704564
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TEST JACK PB 6.3A BLACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MT PIN datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER CAP 4P datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 348OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf