Vishay/BCcomponents BFC246716393
BFC246716393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246716393
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246716393.pdf
Availability of BFC246716393
QUANTITY
BFC246716393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246716393
Internal Part NumberEIS-BFC246716393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT467
Packaging*
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246716393
Related LinksBFC246, BFC246716393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246716393 Details Description
Related parts for BFC246716393
CABLE EXT DB15M-DB15M XGA W/FERR datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A BEVL PLNGR datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 107VC DO204AC datasheet.pdf
VARISTOR 184V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 69K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 114.38 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf