Vishay/BCcomponents BFC246728563
BFC246728563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246728563
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC246728563.pdf
Availability of BFC246728563
QUANTITY
BFC246728563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246728563
Internal Part NumberEIS-BFC246728563
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Packaging*
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246728563
Related LinksBFC246, BFC246728563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246728563 Details Description
Related parts for BFC246728563
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 WW datasheet.pdf
RELAY MOTOR PROTECTIVE 20-65A datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf