Vishay/BCcomponents BFC246755563
BFC246755563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246755563
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC246755563.pdf
Availability of BFC246755563
QUANTITY
BFC246755563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246755563
Internal Part NumberEIS-BFC246755563
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT467
Packaging*
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246755563
Related LinksBFC246, BFC246755563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246755563 Details Description
Related parts for BFC246755563
RCT POWER CONTACT 16 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
IC SATELLITE TUNER DGTL 36HVQFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 8PDFN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 5A 200V TO-262AA datasheet.pdf
MCU 32BIT 128KB M3 PRO 64QFN datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.95A 90 MOHM TH datasheet.pdf