Vishay/BCcomponents BFC246756152
BFC246756152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246756152
Brief Description
CAP FILM 1.5NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC246756152.pdf
Availability of BFC246756152
QUANTITY
BFC246756152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246756152
Internal Part NumberEIS-BFC246756152
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT467
Packaging*
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246756152
Related LinksBFC246, BFC246756152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246756152 Details Description
Related parts for BFC246756152
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INDUCTOR 16.0MH COMMON MODE datasheet.pdf
RES 100K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IP66 SEALED LED INDICATOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CB BTS STD 10 ASY datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf