Vishay/BCcomponents BFC246818564
BFC246818564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246818564
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 560NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246818564.pdf
Availability of BFC246818564
QUANTITY
BFC246818564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246818564
Internal Part NumberEIS-BFC246818564
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246818564
Related LinksBFC246, BFC246818564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246818564 Details Description
Related parts for BFC246818564
RES SMD 604 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1" datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CABLE MICRO USB A-B M-M 1M datasheet.pdf
RELAY SKT DPDT OR 4PDT DIN RAIL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf