Vishay/BCcomponents BFC246841683
BFC246841683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246841683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC246841683.pdf
Availability of BFC246841683
QUANTITY
BFC246841683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246841683
Internal Part NumberEIS-BFC246841683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246841683
Related LinksBFC246, BFC246841683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246841683 Details Description
Related parts for BFC246841683
CONN HEADER 6POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC SO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf