Vishay/BCcomponents BFC246853105
BFC246853105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246853105
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246853105.pdf
Availability of BFC246853105
QUANTITY
BFC246853105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246853105
Internal Part NumberEIS-BFC246853105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246853105
Related LinksBFC246, BFC246853105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246853105 Details Description
Related parts for BFC246853105
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 1111 datasheet.pdf
LED OSTAR PROJECTION AMBER datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 475 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 330MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 10W DO213AB datasheet.pdf
TYPE A CONNECTOR M/F VGA 3.5MM datasheet.pdf