Vishay/BCcomponents BFC246853565
BFC246853565 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246853565
Brief Description
CAP FILM 5.6UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246853565.pdf
Availability of BFC246853565
QUANTITY
BFC246853565 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246853565
Internal Part NumberEIS-BFC246853565
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Packaging*
Capacitance5.6µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246853565
Related LinksBFC246, BFC246853565 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246853565 Details Description
Related parts for BFC246853565
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER EXTENDED USB-LAN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf