Vishay/BCcomponents BFC246864564
BFC246864564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246864564
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 560NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246864564.pdf
Availability of BFC246864564
QUANTITY
BFC246864564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246864564
Internal Part NumberEIS-BFC246864564
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT468
Packaging*
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246864564
Related LinksBFC246, BFC246864564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246864564 Details Description
Related parts for BFC246864564
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC QUADRATURE MODULATOR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 97.6 OHM 1% 30W datasheet.pdf