Vishay/BCcomponents BFC246921124
BFC246921124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246921124
Brief Description
CAP FILM 120NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC246921124.pdf
Availability of BFC246921124
QUANTITY
BFC246921124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246921124
Internal Part NumberEIS-BFC246921124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT469
Packaging*
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246921124
Related LinksBFC246, BFC246921124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246921124 Details Description
Related parts for BFC246921124
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .300 22POS datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 6POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONNECTPORT X4H ZB CELL EU PWR datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf