Vishay/BCcomponents BFC246928564
BFC246928564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246928564
Brief Description
CAP FILM 560NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC246928564.pdf
Availability of BFC246928564
QUANTITY
BFC246928564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246928564
Internal Part NumberEIS-BFC246928564
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT469
Packaging*
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246928564
Related LinksBFC246, BFC246928564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246928564 Details Description
Related parts for BFC246928564
IC ADC HS LP 12-BIT CMOS 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 32A DIRECTFET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1K OHM 16SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1A TSMT5 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3A 42.9 MOHM SMD datasheet.pdf