Vishay/BCcomponents BFC246945273
BFC246945273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246945273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 27NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC246945273.pdf
Availability of BFC246945273
QUANTITY
BFC246945273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246945273
Internal Part NumberEIS-BFC246945273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT469
Packaging*
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246945273
Related LinksBFC246, BFC246945273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246945273 Details Description
Related parts for BFC246945273
CONN HEADER 11POS R/A 30GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 22M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 1.2KVDC RAD 4LD datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/10/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf