Luminus Devices Inc. PT-120-B-C11-EPD
PT-120-B-C11-EPD picture photo
Mfg. Part Number
PT-120-B-C11-EPD
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE
Datasheet Download
PT-120-B-C11-EPD.pdf
Availability of PT-120-B-C11-EPD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PT-120-B-C11-EPD Order Process
Ship out your order
Specifications of PT-120-B-C11-EPD
Internal Part NumberEIS-PT-120-B-C11-EPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN Obsolescence/ EOLPT-120 Devices 25/Mar/2014
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesPT-120
Packaging-
TypeLED Module
ColorBlue
CCT (K)-
Wavelength464nm
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test435 lm (Typ)
Current - Test18A
Temperature - Test40°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)4.4V
Lumens/Watt @ Current - Test5 lm/W
Current - Max36A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle-
FeaturesWith Connector
Size / Dimension28.00mm L x 42.00mm W
Height5.61mm
Light Emitting Surface (LES)2.60mm L x 4.63mm W
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT-120-B-C11-EPD
Related LinksPT-120-B, PT-120-B-C11-EPD Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
PT-120-B-C11-EPD Details Description
Related parts for PT-120-B-C11-EPD
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
LED PWR BRILLIANT RED WATER CLR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
PNL MNT 20MA RED W/WIRE 6" datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf