Vishay/BCcomponents BFC247015104
BFC247015104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247015104
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC247015104.pdf
Availability of BFC247015104
QUANTITY
BFC247015104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247015104
Internal Part NumberEIS-BFC247015104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT470
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247015104
Related LinksBFC247, BFC247015104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247015104 Details Description
Related parts for BFC247015104
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
COVER FOR CHASSIS 7X5" GRY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/4 NPT 5V 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1344K RAM 120LQFP datasheet.pdf
TM3107K016EEBA datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW SOD123 datasheet.pdf