Vishay/BCcomponents BFC247051392
BFC247051392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247051392
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.9NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC247051392.pdf
Availability of BFC247051392
QUANTITY
BFC247051392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247051392
Internal Part NumberEIS-BFC247051392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT470
Packaging*
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247051392
Related LinksBFC247, BFC247051392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247051392 Details Description
Related parts for BFC247051392
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44LLP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 7.3UH 13A 5.9 MOHM SMD datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
GASKET BECU 8.1X47MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 56 OHM 16SOIC datasheet.pdf