Vishay/BCcomponents BFC247056472
BFC247056472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247056472
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC247056472.pdf
Availability of BFC247056472
QUANTITY
BFC247056472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247056472
Internal Part NumberEIS-BFC247056472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT470
Packaging*
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247056472
Related LinksBFC247, BFC247056472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247056472 Details Description
Related parts for BFC247056472
TWEEZER POINTED MICRO 4.50" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 20A 1400V KAMM datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf
SCS/SGE EDGE DEMO ACT W/CASE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TIP SINGLE FLAT 3/32" 800F datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf