Vishay/BCcomponents BFC247058183
BFC247058183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247058183
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 18NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC247058183.pdf
Availability of BFC247058183
QUANTITY
BFC247058183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247058183
Internal Part NumberEIS-BFC247058183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT470
Packaging*
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247058183
Related LinksBFC247, BFC247058183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247058183 Details Description
Related parts for BFC247058183
RES SMD 91 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1852WH/X 5" datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PARALLEL 24-CDIP datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 0.6A SYNC 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf