Vishay/BCcomponents BFC247085823
BFC247085823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247085823
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC247085823.pdf
Availability of BFC247085823
QUANTITY
BFC247085823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247085823
Internal Part NumberEIS-BFC247085823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT470
Packaging*
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247085823
Related LinksBFC247, BFC247085823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247085823 Details Description
Related parts for BFC247085823
SWITCH SLIDE SP4T 300MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 52.3OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 10-BIT SERIAL D/A 8VSSOP datasheet.pdf
SCREW, PAN HD, CAPTIVE datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BUSSBAR MIDI 80A datasheet.pdf