Vishay/BCcomponents BFC247932204
BFC247932204 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247932204
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 200NF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC247932204.pdf
Availability of BFC247932204
QUANTITY
BFC247932204 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247932204
Internal Part NumberEIS-BFC247932204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247932204
Related LinksBFC247, BFC247932204 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247932204 Details Description
Related parts for BFC247932204
IC DC/DC CONV 12V 0.5A SIP9 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
RESONATOR CER 4MHZ SMD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 525MA 8DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SMINI3 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SMINI5 datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SNSW 10A 1-4 PLAIN70500888 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC PLAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf