Vishay/BCcomponents BFC247932364
BFC247932364 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247932364
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 360NF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC247932364.pdf
Availability of BFC247932364
QUANTITY
BFC247932364 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247932364
Internal Part NumberEIS-BFC247932364
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.36µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247932364
Related LinksBFC247, BFC247932364 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247932364 Details Description
Related parts for BFC247932364
LABEL S LAM DM PPR WHT .50X0.75" datasheet.pdf
IC SENSOR GEAR TOOTH 4SIP datasheet.pdf
IC CODEC 16BIT DUAL PROG 48-TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HARDWARE 48-QFP SOCKET W/GUIDES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PFLEX SMT HDR NO PEGS AU 26POS datasheet.pdf