Vishay/BCcomponents BFC247942205
BFC247942205 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247942205
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC247942205.pdf
Availability of BFC247942205
QUANTITY
BFC247942205 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247942205
Internal Part NumberEIS-BFC247942205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247942205
Related LinksBFC247, BFC247942205 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247942205 Details Description
Related parts for BFC247942205
IC REG LDO 1.8V 80MA SC70 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1411 SMD datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT REF DES SFP/OPTICAL datasheet.pdf
ASSY RECT 30A 600V STD REC datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf