Vishay/BCcomponents BFC247942683
BFC247942683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247942683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC247942683.pdf
Availability of BFC247942683
QUANTITY
BFC247942683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247942683
Internal Part NumberEIS-BFC247942683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247942683
Related LinksBFC247, BFC247942683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247942683 Details Description
Related parts for BFC247942683
LED YELLOW 2 X 5MM RT ANG PC MNT datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 250MA 1 OHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 24V 12V 1.25A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 280MA 4.4 OHM datasheet.pdf