Vishay/BCcomponents BFC247952754
BFC247952754 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247952754
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 750NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC247952754.pdf
Availability of BFC247952754
QUANTITY
BFC247952754 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247952754
Internal Part NumberEIS-BFC247952754
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.75µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247952754
Related LinksBFC247, BFC247952754 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247952754 Details Description
Related parts for BFC247952754
IDC CABLE - MKR16A/MC16G/MKR16A datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 85A DO5 datasheet.pdf
TRANSF 600 OHM 0MA DC TEL datasheet.pdf