Vishay/BCcomponents BFC247955433
BFC247955433 picture photo
Mfg. Part Number
BFC247955433
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 43NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC247955433.pdf
Availability of BFC247955433
QUANTITY
BFC247955433 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC247955433
Internal Part NumberEIS-BFC247955433
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP479
Packaging*
Capacitance0.043µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC247955433
Related LinksBFC247, BFC247955433 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC247955433 Details Description
Related parts for BFC247955433
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 R/A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5.0V 13MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 52POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf