| Internal Part Number | EIS-BFC247990201 | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note Voltage Proof Test Appl Note | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | MKP479 | |
| Packaging | * | |
| Capacitance | 0.011µF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 200V | |
| Voltage Rating - DC | 630V | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |