ON Semiconductor BFR31LT1G
BFR31LT1G picture photo
Mfg. Part Number
BFR31LT1G
Manufacturer
Product Category
JFETs (Junction Field Effect)
Brief Description
JFET N-CH 225MW SOT23
Datasheet Download
BFR31LT1G.pdf
Availability of BFR31LT1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BFR31LT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of BFR31LT1G
Internal Part NumberEIS-BFR31LT1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Jun/2007
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyJFETs (Junction Field Effect)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeN-Channel
Voltage - Breakdown (V(BR)GSS)-
Drain to Source Voltage (Vdss)25V
Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0)1mA @ 10V
Current Drain (Id) - Max-
Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id2.5V @ 0.5nA
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5pF @ 10V
Resistance - RDS(On)-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Power - Max225mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFR31LT1G
Related LinksBFR3, BFR31LT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BFR31LT1G Details Description
Related parts for BFR31LT1G
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC PC CARD CONTROLLER 216-BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 1.27MM GLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
CBL STR FMALE-R/A FMALE 6POS 6' datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 220MA 3.1 OHM datasheet.pdf