ICCNEXERGY BFS500-48
BFS500-48 picture photo
Mfg. Part Number
BFS500-48
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 500W
Datasheet Download
BFS500-48.pdf
Availability of BFS500-48
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BFS500-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFS500-48
Internal Part NumberEIS-BFS500-48
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesBFS500
TypeLinear
Number of Outputs1
Voltage - Input105, 115, 125 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)500W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Efficiency-
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.00" L x 4.62" W x 5.62" H (228.6mm x 117.4mm x 142.8mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFS500-48
Related LinksBFS5, BFS500-48 Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
BFS500-48 Details Description
Related parts for BFS500-48
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH SPDT LV SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE IND 14SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER .45-5.5VDC 6A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf