| Internal Part Number | EIS-BG0903-B043-00S-00 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | Fan Agency Approvals | |
| RoHS Information | BG0903-B043-00S-00 Material | |
| 3D Model | BG0903.stpBG0903.prtBG0903.sldprtBG0903.igs | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | DC Fans | |
| Series | BG | |
| Voltage - Rated | 12VDC | |
| Size / Dimension | Rectangular/Rounded - 97mm L x 93.5mm H x 33mm W | |
| Air Flow | 24.7 CFM (0.699m³/min) | |
| Static Pressure | 0.903 in H2O (225.0 Pa) | |
| Bearing Type | Ball | |
| Fan Type | Blower | |
| Features | Speed Sensor (Tach) | |
| Noise | 51.5 dB | |
| Power (Watts) | 7.68W | |
| RPM | 3200 RPM | |
| Termination | 3 Wire Leads | |
| Ingress Protection | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Operating Temperature | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) | |
| Current Rating | 0.640A | |
| Voltage Range | 8 ~ 13.8VDC | |
| Life Expectancy | 100000 hrs @ 25°C | |