AVX Corporation BH014D0153J7D
BH014D0153J7D picture photo
Mfg. Part Number
BH014D0153J7D
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BH014D0153J7D.pdf
Availability of BH014D0153J7D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BH014D0153J7D Order Process
Ship out your order
Specifications of BH014D0153J7D
Internal Part NumberEIS-BH014D0153J7D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BH014D0153J7D
Related LinksBH014D, BH014D0153J7D Datasheet, AVX Corporation Distributor
BH014D0153J7D Details Description
Related parts for BH014D0153J7D
Connector Receptacle, Bottom Entry 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 20SOIC datasheet.pdf
IC 32BIT TRANSP D LATCH 96LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 10A D2PAK-3 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 200MA 2.4 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 768K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf