AVX Corporation BH074D0474J7D
BH074D0474J7D picture photo
Mfg. Part Number
BH074D0474J7D
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BH074D0474J7D.pdf
Availability of BH074D0474J7D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BH074D0474J7D Order Process
Ship out your order
Specifications of BH074D0474J7D
Internal Part NumberEIS-BH074D0474J7D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesBH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BH074D0474J7D
Related LinksBH074D, BH074D0474J7D Datasheet, AVX Corporation Distributor
BH074D0474J7D Details Description
Related parts for BH074D0474J7D
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 39.0K OHM 14W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 100POS DR LOW datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Automotive 24-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 0.15A SNT6A datasheet.pdf