Rohm Semiconductor BH18SA3WGUT-E2
BH18SA3WGUT-E2 picture photo
Mfg. Part Number
BH18SA3WGUT-E2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4-VCSP60N1
Datasheet Download
BH18SA3WGUT-E2.pdf
Availability of BH18SA3WGUT-E2
QUANTITY
BH18SA3WGUT-E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BH18SA3WGUT-E2
Internal Part NumberEIS-BH18SA3WGUT-E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UFBGA, CSPBGA
Supplier Device PackageVCSP60N1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BH18SA3WGUT-E2
Related LinksBH18SA3, BH18SA3WGUT-E2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BH18SA3WGUT-E2 Details Description
Related parts for BH18SA3WGUT-E2
CAP TANT 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 1W TH datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 38A TO-247 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIE SET & 1 SU TOOLING datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf