Essentra Components (formerly Richco, Inc.) BHDF-18M-01
BHDF-18M-01 picture photo
Mfg. Part Number
BHDF-18M-01
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
CBS DOUBLE BLIND HOLE 18MM
Datasheet Download
BHDF-18M-01.pdf
Availability of BHDF-18M-01
QUANTITY
BHDF-18M-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of BHDF-18M-01
Internal Part NumberEIS-BHDF-18M-01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesBHDF
Holding TypeBarbed Fastener
Mounting TypeBarbed Fastener
Between Board Height0.709" (18.00mm)
Length - Overall1.394" (35.41mm)
Support Hole Diameter0.312" (7.92mm) 5/16"
Support Panel Thickness0.250" (6.35mm) 1/4"
Mounting Hole Diameter0.312" (7.92mm) 5/16"
Mounting Panel Thickness0.250" (6.35mm) 1/4"
FeaturesBlind Hole Mating
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BHDF-18M-01
Related LinksBHDF-, BHDF-18M-01 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
BHDF-18M-01 Details Description
Related parts for BHDF-18M-01
GDT 400V 20% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 138VWM 244VC 1.5KE datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA 2-LCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8VSSOP datasheet.pdf
PSH-BTN SW-DT PCB MOMENTARY datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 64 POS datasheet.pdf
LED XLAMP XP-E AMBER datasheet.pdf
KIT CER FLEX CRACK MITIGATION datasheet.pdf
3300UF 16V 16X25MM 105C 4000H datasheet.pdf