Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/1A1120-02-R
BK/1A1120-02-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/1A1120-02-R
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB
Datasheet Download
BK/1A1120-02-R.pdf
Availability of BK/1A1120-02-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BK/1A1120-02-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/1A1120-02-R
Internal Part NumberEIS-BK/1A1120-02-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
Series1AXXXX
Fuseholder TypeClip
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related Products1/4" Dia
Fuse Size1/4" Dia (6.35mm)
Number of Circuits1
Voltage-
Current Rating-
Mounting TypePCB
OrientationHorizontal
Termination StylePC Pin
Contact MaterialCartridge Brass
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/1A1120-02-R
Related LinksBK/1A11, BK/1A1120-02-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/1A1120-02-R Details Description
Related parts for BK/1A1120-02-R
IC OTP 512KBIT 45NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 19COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 5MM GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 104.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf