Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/ABC-B-10
BK/ABC-B-10 picture photo
Mfg. Part Number
BK/ABC-B-10
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB
Datasheet Download
BK/ABC-B-10.pdf
Availability of BK/ABC-B-10
QUANTITY
BK/ABC-B-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/ABC-B-10
Internal Part NumberEIS-BK/ABC-B-10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesABC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating10A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage200A AC, 10kA DC
Melting I²t215.6
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.01205 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/ABC-B-10
Related LinksBK/AB, BK/ABC-B-10 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/ABC-B-10 Details Description
Related parts for BK/ABC-B-10
RES ARRAY 5 RES 82K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP TACT RECT GRY/FROST WHT LENS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 50A TO-263 datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.9VC R6 datasheet.pdf
FEMALE CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf