Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/AGC-V-40-R
BK/AGC-V-40-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/AGC-V-40-R
Brief Description
FUSE GLASS 40A 32VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/AGC-V-40-R.pdf
Availability of BK/AGC-V-40-R
QUANTITY
BK/AGC-V-40-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/AGC-V-40-R
Internal Part NumberEIS-BK/AGC-V-40-R
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating40A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage80A
Melting I²t-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance0.0019 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/AGC-V-40-R
Related LinksBK/AGC, BK/AGC-V-40-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/AGC-V-40-R Details Description
Related parts for BK/AGC-V-40-R
BATTERY PK 6.0V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DECODER/DRVR BCD-DEC 16-DIP datasheet.pdf
SW PIANO DIP SPST 12POS UNSEALD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 525MA 8DIP datasheet.pdf
IC PULSAR DIGITAL DUAL 56TQFN datasheet.pdf
7+7 DIL PIN HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf