Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C515-250-R
BK/C515-250-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C515-250-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C515-250-R.pdf
Availability of BK/C515-250-R
QUANTITY
BK/C515-250-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C515-250-R
Internal Part NumberEIS-BK/C515-250-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC515
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.467
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance1.32 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C515-250-R
Related LinksBK/C51, BK/C515-250-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C515-250-R Details Description
Related parts for BK/C515-250-R
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LIMIT SWITCH BZ/V BAF1 BFL1 OP datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 124 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 5POS GOLD datasheet.pdf
AMP DUOPLUG MK2 CONNECTOR 11P datasheet.pdf
CAP CER 750PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
8POS,TAB 1.6X0.6,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf