Vishay/Dale RCP0505W75R0GS2
RCP0505W75R0GS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0GS2
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0GS2.pdf
Availability of RCP0505W75R0GS2
QUANTITY
RCP0505W75R0GS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0GS2
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0GS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0GS2
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0GS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0GS2 Details Description
Related parts for RCP0505W75R0GS2
CORD MINIGRABBER PATCH 60" BLACK datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 44POS GOLD SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RACK SPARE PANEL FOR RMC SERIES datasheet.pdf
RES 800 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.05A SOT-363 datasheet.pdf